Bo Żyd nie może być nazistą…

Mało kto, poza najbardziej hardkorowymi fanami Monty Pythona, wie, że premierowa wersja Żywotu Briana, która w 1979 (a potem, na fali sukcesu „Pasji” Gibsona, także w 2004) uderzyła do kin, została przez grupę ocenzurowana. Nie znajdziecie w niej genialnego, za to już w latach siedemdziesiątych absolutnie niepoprawnego politycznie skeczu o pewnej żydowskiej organizacji ruchu oporu, niedwuznacznie wzorującej się – zarówno w sferze języka i symboliki, jak i zachowań – na niemieckiej NSDAP. Skecz (przyznajmy, absolutnie świetny) znalazł się – na szczęście – w wyciętych scenach na DVD, dzięki czemu szybko trafił do Sieci:


Powiązane:
Inna scena, której nie zobaczysz w „Żywocie Briana”

16 myśli na temat “Bo Żyd nie może być nazistą…

 1. A przecież nie mieli problemów w przedstawieniu jednego Żydów jako transseksualisty. Co im sie nie podobało w nazistach? Przecież w Izraelu też jest prawica.

 2. naziści to lewica 😉 – narodowy socjalizm. Wszystkie systemy totalitarne XX w to systemy lewicowe.

  1. @wyzimir skoro na podstawie nazwy „narodowy socjalizm” twierdzisz, że naziści to lewica, wrzuć sobie za koszulę w upalny dzień zimny ogień. Wedle swojej teorii powinieneś się ochłodzić.

 3. @wyzimir Nieprawda, w Portugalii od 1933 do Rewolucji Goździków w 1974 istniał prawicowy system totalitarny, włącznie z obozami koncentracyjnymi dla komunistów (Tarrafal).

 4. Dla mnie podział jest prosty i jest nim stosunek do gejów. Nienawidzisz gejów i chcesz ich wybić lub pozamykać, to jesteś prawicą bez względu na to, czy nazywasz się Hitler czy Stalin.

 5. Jak lewicowość zdefiniujesz jako bycie homofobem – to chyba jedyne co łączyło Hitlera ze Stalinem – to Korwin-Mikke też jest lewicą.

 6. @wyzimir, narodowy socjalizm miał tyle wspólnego z socjalizmem, co demokracja z demokracją ludową i krzesło z krzesłem elektrycznym.

 7. doedukowani jesteście, bez kitu. bez zbędnego tłumaczenia – nazizm to prawica, socjalizm to lewica, w obu przypadkach przegięcia w swoją stronę. koniec tematu.

  1. O czym ty bredzisz? Nazizm to narodowy socjalizm, a narodowy socjalizm to TERCERYZM – nauczcie się tego w końcu i przestańcie powtarzać bzdury, nieuki. A czy ruchom tercerystycznym bliżej do prawicy lub lewicy – to już inna sprawa, każdy z nich należy rozpatrywać z osobna (narodowy bolszewizm, strasseryzm et cetera), gdyż w wielu wypadkach nurty te są wyjątkowo mocno zrównoważone przez targające nimi skrajności (np. łączenie izolacjonizmu charakterystycznego dla części odłamów narodowej prawicy z eugeniką wypromowaną przez lewicowców na koniec XIX i początek wieku XX). Swoją drogą twoja wypowiedź jest dość zabawna w kontekście tego, że sam chciałeś pouczać innych. @gej 7/10, politycznie zmodyfikowane prawo Poego robi swoje i nie wiem w zasadzie, czy tylko trollujesz, czy może pisałeś to bez mrugnięcia okiem i nie będąc pod wpływem środków odurzających.

   1. Adsphyxio, taki konstrukt trzeciej drogi jest dość wygodny, bo teoretycznie można w niego wepchnąć prawie wszystko, od aktualnych „komunistów” chińskich począwszy, na Platformie Obywatelskiej (i prawie wszystkich innych polskich partiach, może poza UPR-em i Ikonowiczami) skończywszy. Na świecie czysta prawica i czysta lewica już prawie nie występuje: partie, z którymi mamy do czynienia na całym świecie, to na ogół mafie zorientowane na maksymalne wydojenie podatnika. Mieszanka, jaką zamydlą mu oczy, by tego dojenia nie zauważał, już dawno dla większości polityków przestała mieć znaczenie.

 8. Problem definicji prawicy i lewicy jest dość stary. Ja uważam tak: Partie powinniśmy selekcjonować i filtrować jedynie poprzez cel jaki im przyświeca. Gadanina o ideałach to jedno a owoce to drugie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s