Brave New Limbs

Japońscy naukowcy skończyli prace nad sterowanym myślami kostiumem, który za równowartość 7 tysięcy zł miesięcznie zamieni paralityka lub 90-letnią babcię w połączenie Robocopa z iPodem:

Strój nazywa się HAL – Hybrid Assistive Limb (po naszemu: Hybrydowa Kończyna Wspomagająca) i waży ok. 20 kg. Składa się z komputera, plecaka z zasilaniem i nakładek na kończyny, których design – jak widać – inspirowały przeboje science fiction. Zasada działania urządzenia to już jednak poezja – cytuję za TVN24:

W momencie, gdy człowiek zamierza się ruszyć, jego mózg wysyła sygnały nerwowe do mięśni, które można wykryć na powierzchni skóry. Strój jest w stanie zidentyfikować ślady pozostawione przez te sygnały dzięki czujnikom podłączonym do skóry, co rozpoczyna kolejną reakcję. Sensory wysyłają informacje do jednostki energetycznej mechanicznego kostiumu, który następnie wykonuje identyczne ruchy jak właściciel. Zależnie od wersji noszonego stroju, pomnaża on siłę użytkownika od dwóch do dziesięciu razy. (…)
HAL pomaga także w wykonywaniu codziennych czynności – wstawaniu z krzesła, chodzeniu, wchodzeniu na schody oraz podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Strój może pracować bez przerwy przez prawie pięć godzin. Pomimo swojej wagi nie obciąża użytkownika, gdyż jego mechanika sprawia, że sam utrzymuje swój ciężar.

Wszystko świetnie, tylko chodzi mi po głowie jedna funkcja, o której konstruktorzy HAL-a najwyraźniej zapomnieli. Czy ktoś wie, na jaki adres w Japonii wysłać im płytkę z filmem „Pan Kleks w Kosmosie”?

Jedna myśl na temat “Brave New Limbs

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s