Tys prowda

Zadzwoniła do mnie rano dziennikarka z gazeta.pl z pytaniem, co sądzę o najnowszym spocie PiS-u, który wyciekł dziś do „Dziennika”. Spot był tak nowy, że go dopiero musiałem obejrzeć, za czem poczyniłem przemyślenia. Te bardziej cenzuralne wiszą teraz na politbiurze. Te mniej – jako że nie lubię, jak mi się wysiłek umysłowy marnuje – idą, jak zwykle, na blogi. Ale najpierw spot:

Przede wszystkim spot PiS-u to już na pierwszy rzut oka pokaz hipokryzji – trudno zaprzeczyć, że to w końcu Jarosław Kaczyński doprowadził w 2007 do wyborów, na skutek których doszła do władzy w Polsce formacja najbardziej skorumpowana od czasów Konfederacji Targowickiej. Jeszcze trudniej udawać, że PiS, gdy rządził, nie podnosił swoim pensji, nie wypłacał biurokratom-pierdzistołkom niezasłużonych premii (nie potrafię wyobrazić sobie, co urzędnik miałby zrobić, by na nią zasłużyć – zlikwidować sam siebie?) i wraz z przystawkami nie zawłaszczał państwa tak dalece, że wydawało się, że już bardziej nie można. Dziś, przy poczynaniach brygad Schetyny i Pawlaka, sprawia tamto co prawda wrażenie jeśli nie niewinnej, to najwyżej nieudolnej zabawy, ale cóż, niektórzy pamięć mają dobrą.

Co nie zmienia faktu, że spot świetny, i że w walce z formacją, która z nienawiści do przedsiębiorców wydłużyła właśnie proces zakładania firmy z kilku dni do kilku miesięcy (orwellowsko nazywając to „uproszczeniem” i „jednym okienkiem”), gorąco PiS-owi sekunduję.

19 myśli na temat “Tys prowda

 1. Mam problemy z instytucjonalizacją ubóstwa mentalnego. A dowodem takiego – pomijając kontekst – jest ten sposób argumentacji. Azerbejdżan jest pięknym krajem, ale ja bym chciał z powrotem do cywilizacji oświeconej. Takiej, która zakłada, że wytykanie palcem konkurenta nie jest jeszcze programem. Czasem zastanawiam się, jaką mentalność mają ludzie pragnący budować politykę na zgliszczach. I jakie wyobrażenia o emocjonalnym krajobrazie Polski i Polaków.
  Czyżby było aż tak źle, że już inaczej się nie da?

 2. Telemachu, ależ ja nie wróżę PiS-owi, że dzięki temu spotowi wybije się na prowadzenie. Tyle że akurat nie mogę już patrzeć na moich kochanych Rodaków, którzy od niemal dwóch lat wydają się zaczadzeni skądinąd wyjątkowo amatorskim (a mimo to najwyraźniej skutecznym) pi-arem, jaki serwuje im PO. W takim układzie każdy taki spot jest na wagę złota, nawet jeśli jego autorzy są niewiele lepsi od bohaterów…

 3. Ten spot to jedno wielkie gówno – nie mówię tutaj o tym co chcieli przekazać, ale o warsztacie reklamowym. Mogli to najlepiej nakręcić telefonem komórkowym

 4. Tomku, sorry – indolencja jednych nie powinna sankcjonować apelującej do niskich instynktów demagogii drugich. Może to i niepopularne ale się przywiązałem.
  Pozdrowienia
  P.S. Z tezą, dotyczącą amatorszczyzny politycznego marketingu partii (mimo wszystko) rządzącej potrafię się zaprzyjaźnić. Ponieważ jednak zarabiam na chleb wymyślaniem strategii marketigowych to pozwolę sobie zacytować jednego z klientów:
  „Panie, może te pańskie pomysły inteligentniejsze, slogany bardziej błyskotliwe, dyzajn bardziej elegancki, logo bardziej wyraziste, strategia szalenie konsekwentna – ale nasi klienci tak samo głupi i niewrażliwi jak ja i dlatego wymyśleliśmy coś ze w wolnej chwili sami – i wie pan co? Funkcjonuje!!!”

  Pozdrawiam
  T.

 5. Ale to jest desperacja. Chcieli być taką silną opozycją, w rezultacie stopują wprowadzenie większości zmian w Polsce (nie wspominając nawet o wetach Prezydenta). Trochę amatorsko im wyszła ta propaganda. Bywa…

 6. -> trywialna
  „Chcieli być taką silną opozycją, w rezultacie stopują wprowadzenie większości zmian w Polsce (nie wspominając nawet o wetach Prezydenta).”

  Niestety, „jednego okienka” nie zastopowali (nie chce mi się sprawdzać, czy chcieli – jeśli nie, tym gorzej dla nich), co NIE ZMIENIA faktu, że „zasługę” wprowadzenia „okienka” przyspisują sobie (słusznie – a pal licho czy na wyłączność, czy nie) mendy z PO i PSL. I to wystarczy, żebym raz na zawsze skreślił tych arcyszkodników.

  A jak nie wierzysz, to idź sobie załóż firmę, ot tak dla sportu.

 7. Ekspert, ja nie pisałem o warsztacie, bo ludzie puszczają na YouTubie własne produkcje podobnej, albo i lepszej jakości, tylko o przekazie. A ten, jak sądzę, znacznie lepiej do ogółu trafi, niż mało autentyczna propaganda miłości.

  Trywialna, miernikiem sukcesu propagandy nie jest wykonanie, a skuteczność – a o tej będziemy się wypowiadać po najbliższych wyborach.

 8. Telemach, mimo wszystko wolałbym, by rządziła mną partia apelująca do niskich instynktów, ale za to dobrze rządząca (OK, prawda, w Polsce to mrzonki), niż partia, która sobie nie radzi z własnym sukcesem i mimo 60-procentowego poparcia i kredytu społecznego nie jest w stanie dobrze wprowadzić elementarnych reform. Zresztą, nie czarujmy się, że PO nie jest demagogiczna – wystarczy przypomnieć zbiór obietnic z poprzednich wyborów, z których, jak się okazuje, spełniły się tylko: powrót emigrantów (bo na Wyspach kryzys) i druga Irlandia (choć u nas ciągle kryzys nieco mniejszy). A i w wypełnieniu tych obietnic pomogły Tuskowi czynniki zewnętrzne.

 9. „wydłużyła właśnie proces zakładania firmy z kilku dni do kilku miesięcy (orwellowsko nazywając to „uproszczeniem” i „jednym okienkiem”)”

  O ile się mylę, „jedno okienko” weszło dopiero 1.IV.2009, więc skąd informacje, że zakładanie firmy w nim trwa kilka miesięcy? Możesz się linkami podzielić, bo nie trafiłem na żadne „recenzje” tejże usługi, a ciekaw jestem jak to wygląda w praktyce.

 10. CZF, sam od początku kwietnia jestem w trakcie zakładania firmy. Aktualnie od ponad tygodnia czekam na REGON, który kiedyś w GUS-ie wydawano od ręki, ale życie ludziom trzeba przecież uprościć… Bez REGON-u tymczasem nie założy się dla firmy nawet konta w banku, więc chwilowo jestem uziemiony (a z kontem i REGON-em trzeba będzie jeszcze pójść do skarbówki i ZUS-u…). Ale i tak jestem szczęśliwy, bo to „tylko” zwykła działalność, mogła mi się przecież zamarzyć np. spółka. Opis z jednego forum, jak teraz wygląda jej rejestracja:

  sądy już odrzucają wnioski o wpis bo brak NIP-2, RG-1(GUS) i ZUS ZPA (zgłoszenie płatnika)
  spólki zaczynajace działalność po pierwsze nic nie wiedzą bo cały czas była mowa o działalnosci rejestrowanej w gminach
  dopiero w sądzie zimny prysznic
  nic nie wiedzą notariusze sporzadzający umowy spólek
  w sadach nie ma druków skarbowych zusowskich czy gusowskich
  wracaj z sądu i idź poszukiwać druków
  nikt nie potrafi i nie ma obowiazku sprawdzić ich poprawności
  dotychczas GUS czy US od ręki weryfikował
  a teraz?
  czekaj az sąd wpisze spółkę- teoretycznie 7 dni jak nie będzie „braków”
  a z reguły coś znajdują
  potem wyślą do GUS i US – kuriier ma przyjeżdzać 1 x w tygodniu!
  jak nie daj boże jakiś błąd, i GUS czy US źle to co? czekaj az poczta łaskawie dostarczy
  i potem gdzie? nie wie nikt
  sąd nie wie jak w przypadku poprawek, US mówi – chyba do nich ale nie ma wytycznych
  w GUSie też nie wiadomo, twierdza że beda wzywać spółkę

  poza tym do NIPu trzeba dołączyć – tytuł prawny do lokalu
  nie chca podpisywac umowy najmu na spółkę nawet bez Nr REGON
  poza tym jednoosobową spółkę czy inną jak zoo i SA
  nie może nikt reprezentować przed zarejestrowaniem. To skąd wziąć na nią umowę?

  do US i tak trzeba iść z VAT-R się zarejestrowac jako podatnik
  ale brak nr NIP bo gdzieś będa dokumenty krążyć więc US będzie czekał
  teoretycznie można zacząć działalność ale nikt nie weźmie od takiego faktury
  bo nie odliczy VATu dopóki spólka nie bedzie zarejestrowanym podatnikiem czynnym

  potem na nowo – z rachunkiem bankowym znowu do sądu – sąd do US
  i dalej nie wiesz czy dobrze czy jakaś rubryczka pominięta
  pani z sądu nie powie, sama zreszta nie wie
  US masz w swoim miasteczku ale sąd KRS w wojewódzkim
  albo jechać cały dzien albo poczta kilka dni

  teraz spółkę w małym mieście uruchomisz za 2-3 miesiace
  a ile trzeba bedzie czekać na NIP unijny??
  dokumenty do ZUSu tez 3x – bo uzupełniac będzie sąd? NIP jak nadzadzą,
  a spólka jak załatwi konto to będzie znowu zgłaszac do sądu

  a lasów coraz mniej – jedno drzewo to tylko 17 tys kartek A-4

  a przy okazji żniwa na tz spółkach jednoosobowych
  nie zgłaszały się do obowiazkowego dla jedynego udziałowca ZUSu
  większość nie wiedzielo, inni unikali
  teraz wszystkich wyłapią i dodatkowa, potężna kasa dla ZUSu

  Źródło: http://prawda2.info/viewtopic.php?t=6624

 11. „mimo wszystko wolałbym, by rządziła mną partia apelująca do niskich instynktów, ale za to dobrze rządząca”

  Ależ naturalnie Tomku, problem jednak z tym, ze apelowanie do niskich instynktow nie stanowi jeszcze gwarancji dobrych rzadów. Z tego zatem powodu, gloryfikacja skutecznego w swej prostocie i demagogii politycznego marketingu i przeciwstawianie go ewidentnej indolencji (w tym względzie) politycznego konkurenta, nie doprowadzi nas do tego czego chcemy.
  Jeśli zatem chcemy lepszych rządów – nie utyskujmy na żałosny poziom spotów. posądzeni bowiem możemy zostać o myślenie magiczne. I w dodatku całkiem słusznie.
  Ukłony
  T.

 12. Telemachu, tak sobie myślę, że dobrze, żeby partia rządząca miała świadomość, że zawsze mogą o niej powstać takie spoty (nawet jeśli esteci będą utyskiwali nad ich jakością), jeśli dostarczy do nich pożywki. Ja, jak już pisałem wielokrotnie, za PiS-em normalnie nie przepadam – tyle że tu akurat argumentują do rzeczy. Argumentacja Platformy w tym czasie to – w najlepszym razie – dilda Palikota, bluzgi Niesiołowskiego i pokrzyki Pitery.

 13. „Telemachu, tak sobie myślę, że dobrze, żeby partia rządząca miała świadomość, że zawsze mogą o niej powstać takie spoty (nawet jeśli esteci będą utyskiwali nad ich jakością), jeśli dostarczy do nich pożywki.”

  Trudno się nie zgodzić.
  Tomku, ja nie muszę mieć racji. To duży luksus. Praktycznie nieosiągalny w naszym kraju. Dlatego nie będę wracał do tego co napisałem powyżej, lecz po prostu przyznam Ci ją bez zastrzeżeń.

  Pozdrowienia
  TK

 14. Bardzo dobry spot… Tak dobry i zgodny z prawdą, że teraz PiS zabuli słono za swoją głupotę i ciągotę do łgania jak bura suka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s