Polak potrafi

Pamiętacie, jak swego czasu Polacy bawili Amerykanów w spotach Alchemy Polish Vodka? TVN „odkrył” (bodaj za Wykopem), że polski humor cieszy się powodzeniem nie tylko za oceanem: równie chętnie i często z naszych rodaków żartują w swych reklamach Niemcy – choć trzeba przyznać, że czynią to znacznie subtelniej…

Już mniej subtelnie, jak widzimy, śmieją się nasi zachodni sąsiedzi z własnego hymnu (swoją drogą, wyobrażacie sobie reakcję KRRiT oraz wszelakich rad reklamy, gdyby w polskim spocie ktoś lał szerokim strumieniem na melodię Mazurka Dąbrowskiego?) i samych siebie: niemieccy kibice w spocie to krótkowzroczne ofermy i łatwowierne gapy. W przeciwieństwie do nich (i w przeciwieństwie do tego, co widzieliśmy w reklamach amerykańskich), Polacy przedstawieni są jako osobnicy diablo inteligentni. Co znamienne, taki obraz wschodniego sąsiada to już w niemieckiej reklamie tradycja – dość wspomnieć choćby głośny przed laty także nad Wisłą spot Media Marktu, w którym polski spryt i obrotność podniesiony został wręcz do rangi cnoty:

Dziwi w tym wszystkim tylko, że przeciw wspomnianym reklamom protestują tak wspaniale w nich odmalowani Polacy. Skromność nową polską cechą narodową?

4 myśli na temat “Polak potrafi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s