Jak i z kim kłamać

Już starożytni wiedzieli, że łatwiej mówić prawdę, niźli kłamać. W tym drugim wypadku trzeba bowiem pamiętać, co i komu dokładnie się powiedziało. Nie należy to do rzeczy najprostszych, zważywszy, że prawda jest jedna, podczas gdy nieprawd i półprawd mamy właściwie nieskończoną ilość. Nie można też zapomnieć o wymogach technicznych: aby być przekonującą, historia zmyślona musi bardziej spójna, niż większość opowieści opartych na faktach. Ile to czasami nastręcza problemów, brawurowo pokazuje pewien spot rumu Captain Morgan:

7 thoughts on “Jak i z kim kłamać

  1. Absolutna rewelacja. I ta obserwacja społeczna, te typy ludzkie w barze i na irlandzkim przyjęciu, mmm! Tylko to ‘piwo’ to akurat rum się nazywa 😉

  2. Też nie piłem, ale uchodził za legendarny na imprezach moich rodziców, kiedy za ancien regime’u ktoś przyjeżdżał ze zgniłego wiesz czego. Wychodzi, że Kapitan Morgan to wspomnienia z dzieciństwa. Swoją drogą właśnie przyszło mi do głowy, że te imprezy to były takie zbiorowe eurozdziwienia. Ktoś przyjeżdżał, opowiadał, a wszyscy się głośno dziwili.

  3. Panie Tomku, pisząc to miałem kogoś na myśli, ale zapewniam to nie był pan 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s