Easter Delusion

Specjalnie na Wielki Piątek dla mych widzów dwa odcinki bodaj najlepszego fimu, jaki do tej pory nakręcono o chrześcijaństwie (wiem, większość z Was zna je już na pamięć, jednak w kościołach w święta też co roku ta sama akcja, a nikt nie narzeka). Richard Dawkins i The Root of all Evil?, czyli „Źródło wszelkiego zła?”:

Wesołego „Alleluja i do przodu”!

11 myśli na temat “Easter Delusion

 1. No obejrzałem spory kawałek pierwszego filmiku. Co za moher z tego Dawnkinsa. W dodatku prymitywnie mija się z prawdą – bo jak inaczej określić to, że nie wspomina w swym filmiku o no. komunizmie, stalinizmie, faszyzmie, nazizmie i innych IDEOLOGIACH (chyba, że to też były religie – wtedy pojawia się naturalne pytanie – co NIE jest religią). W imię tych systemów i w ramach tych systemów mordowano o niebo sprawniej niż a wojnach religijnych i na skalę porównywalną z liczbą ofiar wojen i prześladowań religijnych. Tak łatwo Dawkinsowi o tym nie wspomnieć? Tylko pół prawdy? Jak dla mnie o połowę za mało.

  Może kiedyś był Dawkins dobrym naukowcem. Teraz to co najwyżej jest prytmitywnym ideologiem. Szkoda, że tak się zmarnował.

 2. Filmiki sa raczej o religiach wlasnie a nie o ideologiach……….Poza tym „moher” to inwektywa, prosze nie obrazac czlowieka o dokonaniach wiekszych niz Twoje wlasne, Tuje. No i filmik pierwszy nie traktuje tylko o chrzescijanstwie, jak napisal pan Tomek, a raczej o religiach monoteistycznych, m.in. o chrzescijanstwie. Pozdrawiam.

 3. [Beatrice]
  Argumenty Dawkinsa (scenki z karabinami, krwawe żniwo prześladowań i wojen religijnych) odnoszą się nie tylko do religii, ale również do zbrodniczych (może nawet bardziej) ideologii. Z punktu widzenia ofiar nie ma znaczenia, ża zabito je „w imię” Jezusa, Jahwe, Allacha, czy „w imię” Marksa, Engelsa, Hitlera, Stalina, Lenina, Mao itp. Wsio rawno. Mechanizmy zabijania i prześladowania uprawiany przez takie religie i ideologie niczym się specjalnie nie różnią (poza przyjęciem technicznych rozwiązań).

  Prościej [Beatrice]? Proszę bardzo:

  Zabito 1000 X-ów. Dlaczego? Bo 1000 Y WIERZYŁO (tak twierdziły Y-ki) w „Z”. Tylko, że „Z” z tego punktu widzenia to równie dobrze chrześcijaństwo, jak i marksizm. U Dawkinsa tego nie ma. Czyli jest jakby nie patrzeć pół prawdy.

  Nie uważam, żeby zrobienie przez kogokolwiek, czegokolwiek mądrego w jakimś momencie życia usprawiedliwało plecenie bzdur i prytmitywizm w doborze argumentów w innej fazie życia (zwłaszcza, że nie mówimy w przypadku Dawkinsa o np. starczej demencji). ZWŁASZCZA, jeśli cały czas mówimy o profesjonalnej działalności delikwenta.

  Jeśli uważasz, że słowo ‚moher’ to inwektywa (skąd ta myśl?), to (chciałbym się upewnić) – nie wiedną Ci uszka, jak słuchasz polityków dekokratycznej opozycji, oraz liberalnych zgrywusów z róznych stacji odmieniających to słowo przez wszystkie przypadki?

  No i ostatnia sprawa: chyba nie przeczytałaś dokładnie tego, co napisałem: nie broniłem nigdzie ‚chrześcijaństwa’ – pisałem o czymś zupełnie innym. Nie zauważyłaś?

  Poza tym jak słucham współczesnego Dawkinsa (nie tego od Samolubnego Genu, tylko tego od ideologii, którą uprawia), to przypomina mi się piękna rozmowa o Mendlu, genetyce, odkryciach naukowych i religiach, która odbyła się kilka lat temu w Czechach, kręciło to BBC. Nie wiem, czy pokazało fragment, w którym profesor Michał Heller (astrofizyk) rozkłada argumenty Dawkinsa precyzyjnym logicznym, rozumowaniem. Nawet Dawkins musiał przyznać rację księdzu profesorowi. Przy czym Hellerowi wcale nie chodziło o takie rzeczy jak to, „czy Bóg stworzył świat” itp., odnosił sie raczej do tego, co i mnie uderza u Dawkinsa – do rażacych błędów metodologicznych i natrętnego zideologizowania swojej działalności.

  Skoro mówimy o negatywnych skutkach WIARY, to po prostu nie możemy odzielać chrześcijaństwa, islamu itp od marksizmu czy nazizmu.

  BTW: widziałem już kilku profesorów z zasługami, nieco „szurniętych” w gorszej części swojego życia. To faktycznie przykry widok.

  Być może argumenty Dawkinsa mają trafiać do prostaczków (jak nauki Jezusa). Wybacz [Beatrice], ale nie uważam się za prostaczka.

 4. Gdzie to ja niby napisałam, że broniłeś chrześcijaństwa??? Mega ego Tuje, mega………..

 5. Tuje, nie tak emocjonalnie, bo twoje racje tracą na uroku! To o czym piszesz jest ważne i szkoda, żeby upodabniało się do karczemnej dysputy.
  Każda idea wykluczająca istnienie drugiej strony ma cechy religii, nawet ateizm, a zwłaszcza ateizm wojujący… To taka inna forma religii.
  Nie ma różnicy w klasycznych stwierdzeniach, że wszystko jest materią, albo że wszystko co istnieje jest Bogiem. Jest to czysta semantyka. Reszta to – mam nadzieję, kwestia wiary… a nie przymusu!
  A co do ideologii, wszystkie one albo reformowały religie albo zastępowały religie innymi kultami o podobnych do religii cechach…
  A na koniec anegdota… czy wiecie, że Stalin kazał latać samolotowi ze świętą ikoną na pokładzie nad Moskwą w czasie oblężenia… pyszne!
  I Wesołych Świąt – niezależnie od Waszej wiary!

 6. Myślę, że komunizm etc. można spokojnie uznać za religie. Dobrze ujął to Bertrand Russell:

  „Obecnie pojawiła się nowa religia degmatyczna, a mianowicie komunizm. Jej, tak jak i innym systemom dogmatów, agnostyk jest przeciwny. Prześladowczy charakter obecnego komunizmu jest dokładnie taki jak prześladowczy charakter chrześcijaństwa we wcześniejszych wiekach.
  (…)
  Komunizm nie przeciwstawia się religi. On się przeciwstawia tylko chrześcijańskiej religii, tak jak machometanizm. Komunizm, przynajmniej w formie przyjętej przez rząd radziecki i partię komunistyczną, jest nowym systemem dogmatyzmu, szczególnie zjadliwego i prześladującego rodzaju.”


  Polityka, liberalizm, wydarzenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s